Zyxel Modem Kurulumu Nedir ve Nasıl Yapılır?
21 Haziran 2024

Zyxel Modem Kurulumu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Zyxel modem kurulumu yapmadan önce, paket içerisindeki yardımcı elemanları kullanarak (bunlar genellikle splitter, güç adaptörü ve Ethernet kablosudur) modem ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı sağlamalısınız.

Modem ve Bilgisayar Arasında Bağlantı

  • Dışarıdan gelen telefon kablonuzu splitter'in (dağıtıcı, ayırıcı) "Line" yazan tek girişine takın.
  • Splitter'in DSL portundan gelen kabloyu modemin DSL yazan portuna takın. (Telefon kullanılacaksa bu şekilde bağlamak şarttır.)
  • Telefon cihazını splitter'in "Phone" yazan portundan gelen kabloya takın.
  • Bilgisayarınızı Ethernet kablosuyla modemin Ethernet portlarından birine bağlayın.
  • Güç adaptörünü power girişine bağlayın. Bu işlemlerden sonra kablo bağlantılarınızı tamamlamış olacaksınız.

Modem Arayüzüne Erişim

Modem kurulumunu gerçekleştirmek için cihazınızın arayüzüne ulaşmanız gerekmektedir. Arayüze ulaşmak için bilgisayarınızdaki internet tarayıcısının adres satırına 192.168.1.1 yazıp Enter tuşuna basın. Cihazınızın arayüzüne girmek için şifre istenecektir. (Zyxel cihazlarda bu şifre fabrika çıkışlı olanlarda 1234’tür, servis sağlayıcılardan alınanlarda şifre farklılık gösterebilir.) 1234 yazıp sisteme giriş butonuna tıklayarak veya Enter tuşuna basarak arayüze girin. Böylece modem arayüzüne ulaşmış olacaksınız.

Modem Ayarlarının Yapılandırılması

Modem ayarlarını yapılandırmak için modem arayüzünün sol tarafında yer alan "Ağ" butonuna tıklayın. Gelen ekranda internet butonunun altında açılan "Geniş Alan Ağı" butonuna tıklayarak modem ayarlarını yapılandıracağınız ekrana ulaşın. Bu ekranda kapsülleme alanını PPPOE, çoklama alanını LLC, VPI değerini 8, VCI değerini 35 olarak ayarlayın. Servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifreleri girin. Kullanıcı adı ve şifresini yazarken Türkçe karakter ve boşluk kullanmayın, kullanıcı adınızın sonuna servis sağlayıcınızın adres uzantısını ekleyin (örneğin, [email protected]).

Sayfanın alt kısmında bulunan kaydet butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedin. Bu işlemden sonra modem ön yüzünde bulunan internet ışığı yanar ve internet bağlantınız gerçekleşmiş olur.

Kablosuz Ağ Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Modemin kablosuz ağ ayarlarını yapılandırmak için modem arayüzünün sol tarafında yer alan "Ağ" menüsüne, ardından "Kablosuz Ağ" butonuna tıklayın. Bu alanda "Aktif Kablosuz LAN" seçeneğini işaretleyin. Kullanacağınız kablosuz ağ ismi alanına kullanacağınız ismi yazın. Güvenlik modu alanında WPA-PSK'yı seçin. Şifrenizi otomatik oluşturmak istemiyorsanız "Otomatik Anahtar Oluşturmayı Aktifleştir" kutucuğunda bulunan işareti kaldırın. Ön Paylaşımlı Anahtar alanına kablosuz ağınıza erişebilmek için bir şifre belirleyin. Belirlediğiniz şifre modeme bağlanmak için gerekli olacağından unutmayınız. Sayfanın alt kısmında bulunan uygula butonunu tıklayarak modem ayarlarını tamamlamış olursunuz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Modem İp Şifresi

Modem İp Şifresi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Asus Modem Türleri ve Özellikleri

Asus Modem Türleri ve Özellikleri

Modem Wifi Şifresi Değiştirme?

Modem Wifi Şifresi Değiştirme?

Fiber Modem Türleri ve Özellikleri

Fiber Modem Türleri ve Özellikleri

Modeme Giriş Nasıl Yapılır?

Modeme Giriş Nasıl Yapılır?

Wifi Modem Türleri ve Özellikleri

Wifi Modem Türleri ve Özellikleri

Güncel

ADSL Modem Kurulumu Nedir ve Nasıl Yapılır?

ADSL Modem Kurulumu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Taşınabilir Modem Türleri ve Özellikleri

Taşınabilir Modem Türleri ve Özellikleri

Güncel

Modem Çeşitleri Nelerdir?

Modem Çeşitleri Nelerdir?